چرا پس از زلزله آب‌ها آلوده می‌شوند؟

یکی از نیازهای اساسی و اولیه انسان ها آب است. کیفیت آب مورد استفاده انسان ها، رابطه مستقیم با سلامتی آنها دارد. متاسفانه بر اثر ویرانی ها و تخریب هایی که در اثر بلایای طبیعی مثل زلزله ایجاد می شود بسیاری از افراد با کمبود آب آشامیدنی سالم و آب بهداشتی برای نظافت خود مواجه می شوند. اثرات ثانویه بلایای طبیعی مانند آلودگی آب ها و کمبود آب سالم سبب بروز بیماری های واگیردار می شود و میزان مرگ و میر افراد را زیاد می کند.

 

آب آلوده

 

راه های ایجاد بیماری از طریق آب های آلوده

1- بیماری هایی که در اثر کمبود آب آشامیدنی سالم و در اثر نوشیدن آب آلوده به وجود می آیند مثل اسهال، حصبه، هپاتیت، وبا و اسهال خونی.

 

2- بیماری هایی که در اثر استفاده از آب آلوده برای شستشو و استحمام ایجاد می شوند، مثل عفونت های پوستی و عفونت های چشمی. این عفونت ها ممکن است مسری باشند و دیگر افراد را نیز درگیر کنند.

 

3-  آب های آلوده که در سطح شهر یا روستا به وجود آمده اند، زیستگاه مناسبی برای رشد و تولیدمثل موجوداتی مانند پشه ها می شوند که این پشه ها به دلیل آلوده بودن محل زندگی خود، آلودگی های انگلی و ویروسی را با نیش زدن، به انسان ها منتقل می کنند. اگرچه این بیماری ها مرگبار نیستند، ولی به شدت دردناک هستند  و حتی ممکن است به دلیل درد بسیار شدید، افراد مبتلا قادر به حرکت نباشند.

 

در این مورد باید بیشتر مراقب کودکان بود، زیرا آنها معمولا میزبان مناسبی برای پشه ها هستند و قدرت دفاعی کمتری نسبت به گزش پشه دارند.

 

انواع آلودگی آب ها پس از وقوع بلایای طبیعی

- آب راکد : موقع بروز بلایای طبیعی ممکن است به دلیل کمبود آب، برخی افراد به آب های راکد روی بیاورند. این افراد باید توجه داشته باشند که آب های راکد می توانند مملو از میکروب های بیماری زا باشند. بنابراین باید از مصرف هر گونه آب راکد پرهیز کرد.

 

- باد به عنوان عامل آلودگی آب ها : بلایای طبیعی مانند گردباد و طوفان و زمین لرزه نه تنها خود سبب کاهش ذخیره آب های مصرفی می شوند، بلکه همان ذخایر اندک آب باقیمانده نیز توسط بادهایی که خاک و شن حمل می کنند، آلوده می شوند.

جوشاندن آب بسیاری از میکروب های آن را از بین می برد، ولی آلودگی های شیمیایی آن را از بین نمی برد، بنابراین اگر احتمال آلودگی شیمیایی آب را می دهید، از منبع آب دیگری استفاده کنید

 

- اثرات آب آلوده بر روی دیگر جوانب زندگی : آلودگی آب ها نه تنها سبب کاهش ذخایر آبی انسان ها می شود، بلکه اگر این آب آلوده در سر راه خود گیاهی را آبیاری کند، آن گیاه کیفیت لازم برای باروری و محصول دادن را پیدا نمی کند و در محصول دادن خود دچار مشکل می شود.

 

موقع بروز حوادث طبیعی چه باید کرد؟

- تقریبا هر خانواده ای در طول روز برای نیازهای مصرفی خود، به یک گالن آب نیاز دارد که تهیه این مقدار آب بسیار ضروری و حیاتی است. در این گونه مواقع باید از بطری های آب بسته بندی شده برای نوشیدن و پخت غذا استفاده نمود.

 

- سعی کنید کیفی محتوی وسایل ابتدایی کمک های اولیه مانند چسب زخم و بتادین و باند و ... را همیشه در دسترس بگذارید.

 

- چند بطری آب معدنی به همراه چند قوطی کنسرو را نیز در داخل این کیف بگذارید.

 

- بلایای طبیعی همیشه بدون اطلاع قبلی و به طور ناگهانی رخ می دهند. اگر این حادثه رخ دهد در حین فرار از محل سکونت خود، کیف بالا را نیز به همراه خود ببرید تا در صورت لزوم از وسایل و محتویات آن استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که مواد داخل کیف مانند آب و کنسرو را هر چند وقت یک بار عوض کنید تا تاریخ انقضای آنها تمام نشود.

آلودگی آب

- اگر پس از وقوع بلای طبیعی، با کمبود آب آشامیدنی مواجه شدید، هر آبی را ننوشید و حتی المقدور آب های مصرفی  خود را قبل از آشامیدن و پخت و پز بجوشانید تا میکروب های آن کشته شوند.

 

- جوشاندن آب بسیاری از میکروب های آن را از بین می برد، ولی آلودگی های شیمیایی آن را از بین نمی برد، بنابراین اگر احتمال آلودگی شیمیایی آب را می دهید، از منبع آب دیگری استفاده کنید.

 

- هنگام وقوع سیل از تماس با هر گونه فاضلاب و آب خودداری کنید، زیرا ممکن است توسط آب سیل آلوده شده باشند.

 

- حتی المقدور دست های خود را پس از تماس با آب های آلوده، با صابون بشویید.

 

- اگر آب سالم برای شستن دست های خود ندارید، از الکل برای ضدعفونی کردن دست های خود استفاده کنید.

 

- اگر زخم و جراحت پوستی دارید، هرگز با آب های آلوده تماس نداشته باشید و فورا زخم های خود را به پزشک تیم امداد نشان دهید.

 

- قبل از وقوع حادثه، واکسن های بیماری های مختلف را بزنید تا در صورت تماس با آب های آلوده دچار مشکل نشوید.

 

- پس از وقوع بلای طبیعی بیشتر مراقب کودکان و سالمندان باشید، زیرا این دو گروه بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری ها هستند. بنابراین به آنها آموزش دهید تا بهداشت شخصی خود را رعایت کنند.

 

- آب سالم و کافی در اختیار سالمندان و کودکان قرار دهید. کم آبی در کودکان و سالمندان، مشکلات متعددی را برای آنها به وجود می آورد.

منبع : تبیان

 

/ 0 نظر / 13 بازدید