علت وعلائم گال

عامل گال یک موجود میکروسکوپی بسیار کوچک است که به زحمت با چشم دیده میشود. این موجود بسیار کوچک با نقب زدن در پوست انسان ، باعث ایجاد واکنش حساسیتی می شود . خارش شدیدی که در پی ابتلا ایجاد می شود اغلب به قدری ناراحت کننده است که مانع خوابیدن فرد در طول شب می شود .
  ضایعات معمولا“ در چین های بدن ایجاد میشود. مناطق شایع درگیر : شیار بین انگشتان دست ، مچ دست ، نشیمنگاه ، ناحیه کمر و اطراف ناف ، اطراف نوک پستان در خانمها و روی آلت تناسلی در آقایان است . درکودکان معمولا“ درگیری گسترده تر است و سراسر بدن حتی کف دست و پا و سر نیز ممکن است مبتلا شود . خاراندن ضایعات گاهی باعث سوار شدن عفونتهای چرکی روی ضایعات گال میشود .

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به گال میباشند ؟  
عامل گال میتواند تمام افراد یک خانواده را در هرسنی که باشند مبتلا کند . بیماری بیشتر از افرادی شروع میشود که تماس نزدیک بدنی با دیگران دارند مانند :
- بچه ها ، مادرانی که کودک شیرخوار دارند ، سالمندانی که در سرای سالمندان زندگی میکنند، سربازان ، زندانیان بدانید ابتلای به گال نشانه ای از عدم رعایت بهداشت نیست .

برای درمان گال چه باید بکنید ؟
درمان گال ساده و سریع است و با رعایت اصول زیر بیماری به راحتی درمان میشود . کرم ها و محلولهایی که به این منظور تجویز میگردد صرفا“ باید طبق دستور پزشک مصرف گردد .
1- در اولین فرصت به متخصص پوست مراجعه کنید.
2-ازخود درمانی پرهیز کنید . شستشوی پوست با پودر لباسشوئی یا صابون محرک و استعمال خودسرانه پمادهای کورتون ( مثل بتامتازون ، کلوبتازول و ….. ) باعث بدتر شدن بیماری شما می شود .
3-لباسها ، ملحفه و حوله هایی را که در 48 ساعت گذشته استفاده نموده اید ، با آب جوش شسته و در آفتاب خشک کنید .
لوازم شخصی که قابل شستشو نمی باشد را بمدت 10 روز در یک نایلون پلاستیکی در بسته قرار دهید و سپس استفاده نمائید .
4-تمامی افراد در تماس با فرد مبتلا ( معمولا“ کلیه افراد یک خانواده ) چه دچار خارش باشند و چه نباشند باید تحت درمان قرار گیرند .افرادی که با افراد آلوده در تماس نزدیک بوده اند مانند دوستان نزدیک یا همکلاسیها نیز باید درمان شوند.
تمامی افراد خانواده باید همزمان درمان شوند .
5-24 ساعت پس از شروع درمان خطر سرایت بیماری به شدت کاهش می یابد
6-عموما“ یکی از داروهای زیر برای بیمار مبتلا به گال تجویز میشود :
الف- محلول GBH ( لیندان 1% ) که شب برروی پوست خشک سرتاسر بدن از گردن به پائین مالیده میشود و8 تا 12 ساعت بعد آنرا می شویند . این دوره درمانی را به توصیه پزشک میتوان یک هفته بعد تکرار کرد.
-از تکرار درمان قبل از یک هفته خودداری کنید .
- مصرف لیندان در کودکان زیر 5 سال ، زنان شیرده و باردار و افراد مبتلا به صرع ممنوع است .
ب- مصرف کرم Permethrin %5 مشابه محلول لیندان است ( این دارو درحال حاضر در ایران در دسترس نیست) 
 ج-پمادهای دست ساز حاوی گوگرد که زرد رنگ هستند برای بچه ها و زنان باردار و شیرده قابل مصرف است .اگر این دارو برای شما ویا کودک شما تجویز شده باید سه شب متوالی به سرتاسر پوست بدن ازگردن به پائین بمالید و سپس روز چهارم آنرا بشوئید . درصورت توصیه پزشک میتوان درمان را یک هفته بعد تکرار کرد .
7- برای کنترل خارش که ممکن است تا 2 هفته پس از درمان نیز ادامه یابد میتوان از آنتی هیستامین ها استفاده کرد.
8-یک تا دو روز پس از آغاز درمان ممکن است خارش کمی تشدید یابد که از اثرات درمان است ، در صورت بروز این عارضه یا ادامه خارش دوهفته پس از درمان حتما“ با پزشک خود مشورت کنید.
دکتر منصور نصیری کاشانی -دکتر سوزان کاووسی – دکتر کیارش کیانی فر – دکتر رضا محمودرباطی

/ 0 نظر / 6 بازدید