امنیت در وبلاگ‏نویسی

از آن‏جا که حفظ امنیت و حریم خصوصی در فضای اینترنت بسیار مهم و جدی است، تصمیم گرفتیم تا در این بحث شما را با امنیت در وبلاگ‏نویسی آشنا کنیم.

از آن‏جا که حفظ امنیت و حریم خصوصی در فضای اینترنت بسیار مهم و جدی است، تصمیم گرفتیم تا در این بحث شما را با امنیت در وبلاگ‏نویسی آشنا کنیم.

انتخاب رمزهای عبور مناسب

شکی نیست که اولین و شاید مهم‏ترین قدم در جهت حفظ امنیت، انتخاب پس‏ووردهای مناسب است. برای انتخاب پس‏وورد به چند نکته کلیدی باید توجه کنید:

-حفظ حریم خصوصی در فضای اینترنت، مساله بسیار مهم و جدی‏ای است که همواره باید به آن توجه داشت. روی پس‏ووردهایتان حساس باشید و هرگز برخی از آن‌ها را کم اهمیت‌تر تلقی نکنید؛ زیرا ممکن است همان اکانت ساده و بی‌اهمیت شما، راه ورود هکرها به اطلاعات مهم تان باشد.

- از پس‏ووردهای طولانی و مشتمل بر حروف بزرگ و نشانه‌ها استفاده کنید.

-البته انسان از حفظ پس‏ووردهایی با خصوصیات بالا عاجز است؛ بنابراین از نرم‌افزارهایی مناسب برای نگهداری آنها مانند last pass و Keepass و غیره استفاده کنید و هرگز از روش‌های خطرناکی مانند یادداشت آنها در درون دفترچه یادداشت‏تان استفاده نکنید.

-از کلمه‌هایی که در هنگام سخن گفتن بر آنها تکیه می‌کنید، به عنوان کلمه عبور استفاده نکنید؛ زیرا از اولین گزینه‌های یک هکر در زمان حدس زدن پس‏وورد شماست.

- در آخر از اطلاعات تماس خود و نزدیکان‏تان و یا اطلاعات هویتی و شناسایی هرگز به عنوان رمز عبور استفاده نکنید.

با رعایت همین نکات ساده و کمی تدبیر در انتخاب پس‏وورد، تا حد زیادی به امنیت خودتان کمک کرده‏اید.

حفظ امنیت در زمان ورود محتوا

به‏روز رسانی مداوم وبلاگ و ارائه محتوای جدید به بازدیدکننده، شرط لازم زنده بودن یک وبلاگ است. خواننده‏های ثابت یک وبلاگ، مرتبا از شما مطالب جدید می‌خواهند و این انتظار را دارند که در بازه‌های مشخص به محتوای جدیدی دسترسی پیدا کنند. بنابراین ورود محتوا یکی از کارهایی است که شما به عنوان بلاگر به دفعات و در شرایط مختلف زمانی و مکانی انجام می‌دهید. این همان نقطه‌ای است که شما آسیب‌پذیرید. لذا دقت کنید که از نظر ناشناس ماندن هویت و یا امنیت عمومی باید نکات زیادی را رعایت کنید.

انتخاب مرورگر

این‏که برای گشتن در وب از چه مرورگری استفاده می‌کنید، بر روی امنیت شما تأثیر مستقیم دارد. حتما از یک مرورگر امن مانند فایرفاکس یا کروم یا اپرا استفاده کنید. اگر از فایرفاکس استفاده می‏کنید، افزونه Noscript را بر روی آن نصب کنید. با این کار، از اجرای کدهای مخرب در قالب Javascript و یا نرم‏افزارهای مشابه که به صورت خودکار و بالقوه توانایی اجرا شدن بر روی کامپیوتر شما را دارند، جلوگیری می‏کنید.

در شرایطی که مطالب وبلاگ شما به گونه‏ای است که فاش شدن هویت شما خطراتی را برایتان به همراه دارد، باید به نحوی عمل کنید که هویت و در واقع IP و موقعیت مکانی شما مشخص نشود.

TOR یک نرم‏افزار رایگان است که با ایجاد تونل‌های مجازی در محیط اینترنت، احتمال کنترل شما توسط سایرین را کم می‌کند و با هدف حفظ امنیت گروه‌های مختلف کاربران به وجود آمده است. خوب است بدانید که حتی زمانی که به صورت رمزنگاری شده اطلاعاتتان را در شبکه منتقل می‌کنید، تنها بخش اصلی فایل شما و محتوای آن رمزنگاری می‌شود و در بعضی شرایط قسمت دیگر فایل که اصطلاحا "هدر" نام دارد و حاوی اطلاعات مهمی شامل نوع فایل، حجم و مقصد است، قابل دسترسی توسط ارائه‏دهندگان خدمات اینترنت است.

Tor با انتقال فایل بین کامپیوتر های مختلف درون شبکه، ضمن تغییر ip ، امکان تعقیب فایل را تقریباً غیرممکن می‏کند.

آپدیت ای‏میلی

برخی از سرویس‏بلاگ‏ها، یک اکانت ای‏میل برای شما ایجاد می‌کنند و هر ای‏میلی که به آن آدرس ارسال کنید، به عنوان یک پست در وبلاگ‏تان منتشر می‏شود. استفاده از این امکان بسیار منطقی است و بدین صورت دیگر مجبور به اتصال به پنل مدیریت و وارد کردن پس‏وورد خود برای گذاشتن یک پست جدید نیستید. البته فراموش نکنید که این آدرس ای‏میل باید نزد خودتان مخفی بماند.

امنیت کامپیوتر شخصی

رعایت تمام این موارد در صورتی که کامپیوتر شخصی و سیستم عاملتان از امنیت کافی برخوردار نباشد، بی‌فایده است. فراموش نکنید که سیستم عاملتان را همیشه به‏روز نگه دارید و آخرین آپدیت‏های امنیتی را روی آن نصب کنید.

از نصب نرم‏افزارهای متفرقه و اجرای فایل‌هایی که نمی‌شناسید، خودداری کنید. اگر از ویندوز استفاده می‏کنید، یک آنتی‏ویروس مناسب روی کامپیوتر نصب کنید. سه انتخاب خوب آنتی‏ویروس‏های رایگان، Avira، Avast و AVG هستند.

در کنار آنتی‏ویروس‏ها، نرم‏افزارهای ضدجاسوس‏افزار و تبلیغ‏افزار هم داشته باشید. دو گزینه رایگان و مناسب: Adaware و Spybot هستند. در نهایت، روشن کردن Firewall سیستم عامل هم فراموش نشود.

تهیه بک‌آپ نگهداری فایل‌های پشتیبان

اگر از سیستم‌های وبلاگ‏دهی عمومی استفاده نمی‌کنید، نیاز است که به صورت دوره‌ای از اطلاعات خود بک‌آپ‌گیری کنید تا در صورت بروز مشکل، محتوای خود را از دست ندهید. امنیت این محتوای پشتیبان هم مهم است؛ زیرا علاوه بر محتوای شما، اطلاعات بازدیدکنندگان شما شامل IP و نظراتشان نیز در این محتوا جای دارد و می‌تواند خطراتی را در صورت افشای اطلاعات برای آنها به وجود آورد.

این اطلاعات را در محل‌های امنی نگهداری کنید و توسط نرم‌افزارهای مخصوص رمزنگاری کنید. یکی از نرم‌افزارهایی که این کار را به خوبی برایتان انجام می‌دهد TrueCrypt است که به عنوان یک گاوصندوق محل امنی را برای اطلاعاتتان به وجود می‌آورد.

از نگهداری فایل‌های منقضی شده و بی‌ارزش خودداری کنید و فقط آخرین نسخه‌ها را حفظ کنید.

برگرفته از انجمن وبلاگ‏نویسان

/ 0 نظر / 47 بازدید