مهندس رضاکرمی Eng.REZA KARAMI
مقالات علمیscientific articles 
قالب وبلاگ
نويسندگان
آخرين مطالب
لینک دوستان

وبلاگ

وبلاگ عنوانی است که وب سایت های شخصی روی اینترنت خطاب می شود که در واقع تجلی دیجیتالی و اینترنتی یک دفترچه یادداشت محسوب می شود؛ یک دفترچه یادداشت خام مدرن که به دلیل خنثی بودن ماهیتش هر نوع استفاده ای از آن می توان کرد.

بیننده ی وبلاگ اولین صفحه ای که با آن مواجه می شود صفحه ایست که آخرین مطالب نوشته شده توسط نویسنده به ترتیب توالی زمانی از آخرین نوشته به گذشته روی آن قرار دارد؛ و تعدا مطالب که روی صفحه ی اول قرار می گیرد به خواست نویسنده می تواند تغییر کتد یا به جای تعداد نوشته های بر اساس اشتراکات زمانی مانند نوشته های آخرین ماه روی صفحه قرار بگیرد.

با توجه به امکانات فنی نرم افزاری که نویسنده برای مدیریت محتوای وبلاگ خود از آن استفاده می کند، صفحات اضفی همچون صفحات نمایش دهنده ی مطالب بر اساس طبقه بندی موضوعی، آرشیو های زمانی یا جستجو در محتوای وبلاگ می تواند روی وبلاگ در دسترس باشد.

هر چند شاید به دلیل مبدا و پدر واقعی وبلاگ (دفترچه یادداشت) وزن اصلی وبلاگ ها محتوای آن ها پنداشته شود، ولی در واقع به دلیل خواص اصلی صفحات وب (چند رسانه ای بود)؛ چیز هایی در اولین نگاه و مشتری کردن خواننده موثر است که ورای محتواست، مسائلی چون زیبایی و نظم گرافیک قالب (صفحه بندی) وبلاگ، اندازه و نوع خطوط نوشته ها و پرهیز از مسائل آزار دهنده مانند باکس های پیام و خطاهای احتمالی صفحات.

بع دلیل وزن سنگین محتوای وبلاگ و برای رهایی نویسنده از مسائل فنی وبلاگ ها به جای تغییر مرتب صفحات به صورت دستی و طراحی صفحات استاتیک، وبلاگ ها بوسیله ی نرم افزارهایی اداره می شود که نویسند به جز تنظیمات اولیه و تعیین قالب صفحه در دیگر ایام تنها با ارسال مطلب جدید صفحه به صورت خودکار تغییر می کند.

 بقیه در ادامه مطلب


وبلاگ شهر

با امکاناتی که اینترنت و محیط وب به کاربران می دهد و مهم تر از آن امکاناتی که سیستم های مدیریت وبلاگ به کاربران می دهد برقراری ارتباط با نویسنده یک وبلاگ به وسیله ی نظر دادن (کامنت) روی مطالب او، یا ارتباط ایمیلی و چتی وبلاگ ها توانسته اند شبیه سازی ناقصی از یک جامعه را به نمایش بگذارند، که افراد و ارتباطاتشان در آن معنا پیدا می کند که به این جامعه نه چندان کوچک وبلاگشهر می گویند.

البته به دلیل اینکه وبلاگ حاصل تفکر و تامل یک نویسنده هر چند غیر حرفه ای است، و در ضمن عموم خوانندگان و افرادر در تعامل با نویسنده خود نیز نویسنده وبلاگ دیگری هستند، وبلاگشهر این برتری را نسبت به جامعه حقیقی پیدا کرده است که روابط در آن از سطح روابط ساده به تعاملات، نقد ها و بحث های نظری گسترش یابد؛ زین جهت غالب جمعیت وبلاگشهر را افرادی تشکیل می دهند که توانایی اجاری امور جدی زیادی را دارند!

در عین حال با واقعیا نسبتا تاسف انگیز گسترش بی رویه اینترنت در ایران مواجه هستیم که یکی از تبعات آن گسترش خوانندگان وبلاگ ها و عابران وبلاگشهر است و این دلیل بر بیشتر شدن اهمیت و توجه به وبلاگشهر و احتساب آن به عنوان ساختار جدیدی از رسانه است!

 

سرویس دهندگان وبلاگ

میهن بلاگ / مسلم بلاگ

MihanBlog.com / MuslimBlog.ir

میهن بلاگ که نگارنده به دلائلی مشخص همواره ترجیح می دهد آن را مسلم بلاگ خطاب کند، زمانی به طور جدی وارد بازی شد که کاربران در حال دست و پا زدن در مرداب مشکلات دست و پاگیر پرشین بلاگ بودند؛ و این ورود یک تحول بزرگ محسوب می شد زیرا میهن بلاگ توانسته بود بعض مهمترین امکانات سرویس های پیشرفته که می بایستی با هزینه تهیه دامنه و فضا به صورت شخصی راه اندازی می شد را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار دهد؛ امکاناتی که پس از مدتی به دلیل فضای رقابتی بعض آنها هر چند با کیفیت کمتر در سرویس های دیگر نیز ظاهر شد؛ امکاناتی چون وبلاگ نویسی گروهی، طبقه بندی موضوعی نوشته ها و... . ولی میهنبلاگ همچنان امکانات منحصر به فردی دارد که اهم آنها عبارتند از امکان تغییر قالب صفحه ی نظر دهی کاربران، نداشتن تبلیغ روی وبلاگ (که مهمترین دلیل هجرت وبلاگ نویسان به سیستم های شخصی است)، امکان استفاده از دامنه شخصی، امکان آدرس دهی به وبلاگ با پنج آدرس مختلف، صفحات اضافی و نظر دهی خصوصی و البته قالب های رایگان حرفه ای و متنوع!

 

پارسی بلاگ

ParsiBlog.com

پارسی بلاگ سیستم متوسطی است که عموم امکانات یک سرویس خوب وبلاگ نویسی به جز توانایی های منحصر به فرد میهن بلاگ را دارا است؛ ویرایشگر متن پیشرفته ی آن که امکان برقراری ارتباط با نرم افزار MS Word را نیز داراست از امکانات جالب پارسی بلاگ است، البته تمایز بارز پارسی بلاگ با سایر سیستم ها جامعه وبلاگی آن و سیستم پارسی یار است؛ پارسی یار یکی از شبکه های دوست یابی مطرح است که با عضویت در پارسی بلاگ بصورت خودکار در آن عضو می شوید یا به عبارتی دیگر برای عضویت در ان مجبور به عضویت هر چند صوری در پارسی بلاگ هستید؛ حامعه ی وبلاگی پارسی بلاگ را هم خیل کثیر وبلاگ نویسان مذهبی تشکیل می دهند که در عین قوت بودن آزار دهنده نیز هست، چون پس از هر بار بروز رسانی کی دونفر از آنها برایتان اسپم (نظرات فله ای!) می فرستند؛  البته تبلیغات روی وبلاگ که در صفحه نظرات بیش از حد آزار دهنده است و همچنین قالب های آماده بسیار ضعیف این سیستم از نکات آزار دهنده پارسی بلاگ است.

 

پرشین بلاگ

PersianBlog.com

قصد آزار حروف چین را ندارم برای همین طفره نمی روم؛ پرشین بلاگ دقیقا مثل کوکا کولاست!، نوشابه ای صهیونیستی که به دلیل مضرات مواد تشکیل دهنده آن حتی در دانشگاه های بریتانیا نیز ممنوع الفروش شده است با این حال همچنان نان تبلیغات و شهرت خورد را می خورد و البته برای خودش مافیایی هم دست و پا کرده است!

دلیل ذکر نام این سرویس هم فقط این بود که توصیه کنم سراغ آن نروید! مگر اینکه بشدت علاقه مند حزب اعتمادملی باشید یا دوست داشته باشید یک وبلاگ با کمترین سرعت و کیفیت داشته باشید!

 

بلاگفا

BlogFa.com

روزگار بد روزگاریست، بلاگفای پرسرعت دیروز و رقیب جدی میهنبلاگ می توان در حال انقراض است! بلاگفا ناگهانی دچار اختلال شده است؛ بیشتر مواقع به جای نمایش وبلاگ خطا می دهد و در هنگام ورود به پنل کاربریتان ممکن است وارد پنل شخص دیگری شوید! هنوز کاملا روشن نشده است که دلیل این اختلالات برنامه نویسی و ویروسی شدن سیستم است یا حیله مدیر بلاگ برای رهایی از دست مافیای پرشین بلاگ که سعی در تصاحب بلاگفا دارند؛ ذکر این سیستم هم برای تذکر این نکته بود که بلاگفا دیگر آن بلاگفای قدیم نیست!

 

شروع وبلاگ نویسی

با توجه به این که مهم ترین دلیل شروع یادداشت های آموزش وبلاگ نویسی، آموزش به عموم و کسانی است که با این فضا آشنایی کافی ندارند، پس تصمیم گرفتم سری اول این نوشته ها را با روندی سهل و غیر حرفه ای شروع کنم البته با گذشت زمان به نکات ریز فنی و نگارشی نیز خواهیم پرداخت.

عطف به یادداشت پیشین که به ضعف های پرشین بلاگ و مشکلات ناگهانی بلاگفا و برتری میهن بلاگ پرداختیم، آموزش خود را درباره سیستم میهن بلاگ پی می گیریم.

برای شروع به وب سایت www.MihanBlog.com رفته و چون زبان پیش فرض سایت انگلیسی است روی گزینه فارسی کلیک می کنیم تا تنظیمات پیش فرض وبلاگی که قصد ساخت آن را داریم فارسی باشد، برای مثال تاریخ ها با هجری شمسی سنجیده شوند. سپس با کلیک روی لینک ثبت نام به صفحه ثبت نام می رویم، پس از پر کردن فرم و وارد کردن کد درون عکسی که در کنار ورودی آخر قرار دکمه ی ثبت را می فشاریم، باید توجه داشته باشید که نام انتخابی اتان قبلا ثبت نشده باشد در غیر این صورت سیستم هشدار می دهد که این نام قبلا ثبت شده است و ثبت نام شما پذیرفته نخواهد شد و باید دامنه دیگری برای وبلاگ خود انتخاب کنید. (نام وبلاگ باید انگلیسی باشد، چون نام وبلاگ شما جزوی از آدرس وبلاگتان خواهد بود، با این حال مشخصه ی عنوان وبلاگ تیتر اصلی وبلاگ را مشخص خواهد کرد که می توانید آن را به صورت فارسی انتخاب کنید.)

پس از ثبت نام مشخصات وبلاگتان به ایمیلتان ارسال خواهد شد حال با ورود به وب سایت www.MihanBlog.com و وارد کردن مشخصات (نام وبلاگ، نام کاربری و رمز ورود) در فرم ورود که بالای صفحه زیر عنوان سایت قرار دارد و فشردن دکمه Go به پنل مدیریت وبلاگتان وارد خواهید شد.

از حال وبلاگ شما با آدرس های زیر در دسترس خواهد بود: (توجه داشته باشید که به جای عبارت yourname نام انتخابی وبلاگتان را وارد کنید)

yourname.MuslimBlog.ir

yourname.MihanBlog.com

 

ظاهر وبلاگ

حال نوبت ظاهر وبلاگ است؛ ظاهر وبلاگ بوسیله کدهای قالب توسط سیستم توصیف می شوند؛ به دلیل اهمیت ظاهر وبلاگ در صورتیکه در طراحی صفحات وب حرفه ای نیستید توصیه می شود خودتان قالب وبلاگ را طراحی نکنید، به دلیل اینکه یک قالب ساده روی خواننده موثر نخواهد بود، برای انتخاب ظاهر وبلاگ خود سه راه دارید:

راه اول، استفاده از قالب های از پیش آماده است؛ قالب های زیبایی در خود سیستم میهن بلاگ وجود دارد که با گیزینه انتخاب قالب در پنل مدیریت وبلاگتان می توانید یکی از آنها را به تناسب موضوع وبلاگتان انتخاب کنید، در عین حال گروه هایی وجود دارند که قالب های آماده ای را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می دهند؛ برای مثال می توانید به صفحات زیر مراجعه کنید:

t3mp.blogfa.com

www.persianweblog.com/mb/

راه دوم، طراحی جدید یا تغییر قالب های پیش آماده است که تنها به کاربرانی که به صورت حرفه ای با طراحی صفحات وب و کدنویسی HTML آشنایی دارند توصیه می شود؛ برای اینکار می توانید با انتخاب گزینه ویرایش قالب به کدهای قالبتان دست رسی پیدا کنید و به دلیل اینکه میهن بلاگ اجازه تغییر قالب صفحه نظرات را هم می دهد در این صفحه کد این بخش نیز وحود دارد، توصیه می شود بهیچ وجه از ویرایشگر قالب خود سیستم برای تغییر قالب ها استفاده نکنید زیرا این ویرایشگر در واقع برای ارسال مطالب آماده شده است و قالب وبلاگتان را دچار اختلال می کند. بهترین حالت تغییر این کدها در نرم افزار های طراحی وب مانند MS FrontPage و دریم ویور است.

و راه سوم سفارش یک قالب جدید است؛ به دلیل محدود بودن تعداد قالب های رایگان این قالب ها در وبلاگ های زیادی به صورت مشابه دیده می شوند به همین دلیل اثر مثبتی که ظاهر وبلاگ بر خوانند می گذارد خنثی می شود، به همین دلیل بهترین توصیه این است که یک قالب منحصر به فرد و متناسب با محتوای وبلاگ خود سفارش دهید؛ البته این امر مقداری هزینه بر خواهد بود؛ برای این کار می نوانید به وبسایت یک گروه طراحی وب مراجعه کنید، تبلیغات همچین گروه هایی در اینترنت زیاد است؛ به عنوان پیشنهاد می توانید به وبسایت زیر مراجعه کنید:

www.SolhDesign.com

 

 

ارسال نوشته

پس از فارغ شدن از مقدمات اولیه به آنچه که وبلاگ بر پایه آن نهاده شده است می رسیم، یعنی مطالب وبلاگ. چندین برابر اهمیت گرافیک قالب و امکانات وبلاگ، نوع انتشار مطالب اهمیت دارد که آیا می تواند خواننده را جذب کند یا نه؟!  برای شروع به حوزه نگارشی و محتوایی نمی پردازیم و از مسائل فنی شروع می کنیم :

دستخط نوشته ها:

باید توجه داشته باشید که لزوما خواننده شما از سیستم عامل شما، برنامه های نصب شده روی دستگاه شما، دستخطهای نصب شدع رئی سیستم عامل شما و وضوح صفحه مشابه شما استفاده نمی کند؛ پس باید از توانایی های فنی استفاده کنید که تمام کاربران امکان استفاده از آن را داشته باشند؛ برای مثال اگر شما از یک فونت خاص که به صورت پیش فرض روی تمام سیستم عامل ها نصب نشده است استفاده کنید، بعضی از کاربران نوشته شما را یا نمی توانند بخوانند یا با یک دستخط نامناسب که شما آن را پیش بینی نکرده اید مواجه خواهند شد! برای همین لازم است اندازه و نوع دستخط نوشته خود را به گونه ای انتخاب کنید که غالب خوانندگانتان آنها را به راحتی بخوانند و برایشان زیبا به نظر برسد. تنها دو دستخط فارسی در تمام سیستم عامل ها نصب شده است، Tahoma و TimesNewRoman؛ برای همین شما ملزمید تنها از این دو دستخط برای نوشته تان استفاده کنید؛ در وبلاگ ها برای متن غالبا از  Tahoma و برای تیترها از Times پرشده (Bold) استفاده می شود.

بازه ی مناسب اندازه برای دستخط Tahoma بین 9pt تا 13pt است و بدلیل فانتزی بودن این دستخط انتخاب اندازه بزرگتر از این بازه چهره مضحکی به نوشته می دهد؛ با این حال به دلیل رسمی بودن دستخط Times اندازه های 12pt به بالا برای آن مناسب ترند. البته بسیار مهم است که شما اندازه دستخط نوشته تان را متناسب با اندازه خطوط قالب وبلاگتان انتخاب کنید تا بین انها هماهنگی باشد.

 

رنگ:

چند نکته مهم در مورد رنگ نوشته ها وجود دارد که بعضا به آنها توجه نمی شود:

  1. مانند نوشته های مکتوب رنگهای مشتف از قرمز و رنگهای گرم برای چشم آزار دهنده هستند و پس از مدت کوتاهی چشم را خسته می کنند؛ در عین حال برای تاکید روی فسمتی از یک نوشته بهتر است از پرکردن (Bold)، کج کردن (Italic) یا علائم نگارشی همچون گیومه استفاده کنید.
  2. رنگارنگ کردن یک نوشته و مخصوصا استفاده از رنگهایی مثل فسفری بیشتر سبب دافعه هستند تا جاذبه!
  3. بهترین رنگ برای یک نوشته نسبت به زمینه ی نوشته ها در قالب وبلاگ انتخاب می شوند،  به طور معمول از زمینه ی سفید یا خاکستری بسیار روشن و نوشته های سیاه رنگ استفاده می شود با این حال بهترین حالت، نزدیکی رنگ نوشته و زمینه در غیر زمینه سفید است، یعنی استفاده از طیف روشن یک رنگ برای زمینه و تیره ی همان رنگ برای متن یا بلعکس. و البته قانون عدم استفاده از رنگ های گرم همچون قرمز، زرد و نارنجی همچنان صادق است!

 

 

نظم نوشته ها:

رعایت چند نکته به ساختار ظاهری نوشته نظم می دهد:

1. پهن کردن نوشته تا کناره های کادر متن (Justify)، یعنی متفاوت از حالت عادی تایپ نوشته ها که در انتهای خطوط با هم هم راستا نیستند مانند ستون ها یک روزنامه آنها را در کناره ها هم راستا کنیم، برای انی کار لازم است پاراگراف مورد نظرتان را انتخاب کنید و گزینه هم راستایی (Justify) که با علامت زیر مشخص می شود را روشن کنید:

در ویرایشگر میهن بلاگ هر چند در حالت عادی تایپ نوشته ها هم راستا هستند ولی اگر آن گزینه را روشن نکنید پاراگراف مزبور در صفحه وبلاگ هم راستا دیده نخواهد شد.

2. پاراگراف بندی به جا نوشته ها و رعایت استفاده از علائم نگارشی نیز از عواملی است که موجب منظم و ترغیب مخاطب به خواندن می شود.

3. تیتر دادن به قسمت های مختلف و مخصوصا در نوشته های بلند موجب جذابیت می شود و حکایت از نظم فکر نویسنده خواهد داشت و به مرور کلی خواننده نیز کمک می کند.

 

حجم مطالب وبلاگی

غالب خوانندگان وبلاگ ها فرصت زیادی برای مطالعه یک وبلاگ ندارند مخصوصا که عموم انها در یک بار اتصال به اینترنت خواستار خواندن چند وبلاگ هستند و فرصت زیادی برای اختصاص به مطالب شما ندارند؛ برای همین باید تمام توان خود را خرج کنید تا از حشو و زیاده نویسی در مطالب عادی تان گریز کنید. در واقع اگر وبلاگ برای شما فراتر از یک دفترچه ی شخصی باشد باید توجه کنید که نقش یک ستون از روزنامه را دارد که شما خود دبیر آن هستید؛ هیچ الزامی وجود ندارد که شما در یک نوشته خواننده خود را متحول کنید؛ شما تنها باید مانند یک روزنامه نگار نکته ای را یادآوری کنید یا جرقه ای در ذهن خواننده روشن کنید، همین! پس از کوتاه نویسی عذاب وجدان نداشته باشید!

 

لینک ها:

1. یکی از کارهایی که به شدت به کیفیت مطالب شما می افزاید این است که اگر شخص یا اشخاص دیگری هم دباره موضوع مورد بحث شما نوشته اند در انتهای مطلب خود با تیتری همچون «در همین رابطه بخوانید» به نوشته های آنها لینک بدهید.

2. «مقدار لینک دادن نشانه شخصیت و احترام شما برای دیگران است!»؛ اگر در نوشته خود از شخص یا وبلاگی نام بردید حتما نام او را به وبلاگش لینک کنید؛ اصلا تا حد معقولی سعی کنید از دیگر وبلاگ نویسان نقل قول کنید و به آنها در نوشته تان لینک دهید؛ اهمیت دادن شما به دیگران و تقویت آنها در عین اینکه موجب تقویت کلیت وبلاگستان حزب اللهی می شود موجب خواهد شد آنها نیز همین خدمت را به شما بکنند.

برای لینک کردن یک عبارت در ویرایشگر میهن بلاگ کافی است عبارت مورد نظر خود را انتخاب کنید و با کلیک روی علامت زیر پنجره ای باز می شود تا آدرسی که می خواهید عبارتتان به آن متصل شود را در آن وارد کنید:

 

برنامه تایپ مطالب وبلاگ

برنامه MS Word یک برنامه طراحی وب سایت نیست به همین علت مطالبی که با آن تایپ می شوند مناسب انتشار در وب نیستند؛ چون به دلیل انحصار طلبی شرکت مایکروساف خروجی این برنامه روی مرورگرهای غیر اینترنت اکسپلورر درست بارگزاری نخواهد شد و در ضمن حجم داده ها در این برنامه چندین برابر همان نوشته تایپ شده در یک برنامه مخصوص وب است؛ برای همین بهترین حالت یا تایپ نوشته ها در NotePad و سپس کپی کردن در ویرایشگر میهن بلاگ و سپس ویرایش این متن خام و جلوه دادن به آن است یا تایپ تایپ در نرم افزار طراحی وبی مانند MS FrontPage و کپی آن به ویرایشگر میهن بلاگ و سپس ارسال مطلب است.

 

نکاتی درباره استفاده از تصاویر:

1. استفاده از تصویر یقینا به نوشته ها جذابیت می بخشد با این حال همان قدر که یک تصویر مربوط به نوشته جذابیت و فهم بهتر می دهد یک تصویر تزئینی و نامربوط به جز دافعه سرعت بارگزاری صفحه را نیز پایین می آورد به همین دلیل انقدر عذاب وجدان نداشته باشید که در هر نوشته تان یک هکس گل نرگس با نوشته نستعلیق یا اباصالح استفاده نکرده اید!

برای پیدا کردن تصاویر مربوط بهترین راه استفاده از بانک های عکاسی است، برای نمونه می توانید در سایت www.Corbis.com به دنبال موضوع مورد نظرتان بگردید و یقینا تصاویر منحصر به فری پیدا خواهید کرد، برای نمونه کلمه ی Hizbollah را جستجو کنید تا با دیدن عکس هایی ناب از 30 سال پیش تا به حال درباره جنبش حزب الله، یکی از لحظات به یاد ماندنی عمرتان را تجربه کنید!

البته وب سایت فارسی جدیدی با آدرس www.Foto.ir نیز به جمع آوری عکس های عکاسان می پردازد.

2. مکان استفاده تصویر باید به نوشته نظم ببخشد؛ برای عکس های کوچک بهتر است با ابزرا ویرایشگر مطلب تصاویر را در سمت چپ قرار دهید تا با وسط چین بودن میزان زیادی فضای خالی ایجاد نشود! عکس هایی که عرضشان هم اندازه کادر نوشته باشد با هم راستا شدن با متن زیبایی خاصی به نوشته می دهند و البته عکس های بزرگتر از کادر نظم قالب وبلاگ را به هم خواهند ریخت؛ برای تغییر اندازه تصاویر می توانید از برنامه های ساده ای چون ویرایشگر تصویر بسته آفیس مایکروسافت یا برنامه ACDSee استفاده کنید.

3. اگر فضای شخصی برای بارگزاری تصاویرتان ندارید می توانید از آدرس های زیر برای بارگزاری تصاویر روی شبکه اینترنت استفاده کنید:

www.piciran.ir

 

 

[ شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٧:۳٦ ‎ب.ظ ] [ رضا کرمی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

لطفا در نظر سنجی سایت شرکت کنید
موضوعات وب
امکانات وب
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
کد جستجوگر گوگل

  • کتاب ، مقاله ، پروژه دانشجویی و پایان نامه